Ochrona środowiska wodnego

Wakeboardowy wyciąg wielosłupowy wymaga powierzchni od 3 do 5 hektarów. Maszty, bez których nie może obyć się wyciągarka linowa do Wake, nie ingerują znacznie w krajobraz. Wyciąg napędzany jest silnikami elektrycznymi, które pracują cicho i nie emitują spalin.

Ochrona zbiornika wodnego

Jeśli chodzi o zbiornik wodny, na którym zbudowany zostaje wyciąg wakeboard, można zaobserwować poprawę jakości wody. Sekret tej zmiany tkwi we wpływie, jaki mają na wodę przejazdy użytkowników wyciągu. W wyniku tego działania woda zyskuje dodatkowy tlen w ilości około 5 ton tlenu rocznie.

Ze względów bezpieczeństwa na terenie wake parku nie wolno pływać wpław!

Dobrym przykładem pozytywnego oddziaływania wake parku na środowisko może być historia obiektu z wyciągiem wakeboardingowym w Wankumer Heidesee, znajdującego się na terenie rezerwatu Schwalm-Nette. Przed budową wake parku każdego dnia tamtejsze jezioro odwiedzało aż 5 tysięcy ludzi, w efekcie pojawiły się poważne problemy związane m.in. z zanieczyszczeniami środowiska czy niekontrolowanym parkowaniem. Nieuchronnie pojawiły się również konflikty z władzami rezerwatu.

Ratunkiem dla tego miejsca okazała się budowa obiektu do uprawiania sportów wodnych. Powstał Cable Wake Park „Blaue Lagune”. Ta bardzo trafiona inwestycja została nagrodzona przez Niemieckiego Ministra Środowiska.